Proč mluvíme během spánku?
Stalo se vám to někdy?
Mluvení během spánku je projevem noční aktivity vašeho mozku, který bez přestání pokračuje ve formulování myšlenek.
K tomu může dojít jak v REM fázi spánku, ve které jedinec formuluje věty s úplným významem; a v NON-REM fázi se vrčením a/nebo nesrozumitelnými zvuky, které je obtížné dešifrovat.
Somniloquy je velmi časté u dětí ve věku od 3 do 11 let, protože ještě nemají plně vyvinuté své mozkové koordinační schopnosti. Tento jev se však vyskytuje i u dospělých, i když ve vzácných případech.
Jaké jsou hlavní příčiny?
Důvody, proč během spánku mluvíme, nejsou absolutní, ale závisí na mnoha faktorech, jako například:
- poruchu chování při REM spánku (Rapid eye movement sleep Behavior Disorder – RBD) a pavor nocturnus; obojí jsou poruchy spánku, jejichž příznaky se projevují nejen prostřednictvím dialogu, ale také smíchem, křikem, nadávkami, gestikulací (údery, kopance);
- genetická predispozice;
- specifické lékové terapie;
- stres;
- fyzická únava;
- horečnatý stav.
Co říkáme během spánku?
Francouzská studie se to pokusila rozluštit.
Ve skutečnosti byl proveden průzkum na vzorku 232 dobrovolníků (ve věku 49,5 ± 20 let), kteří spali v laboratoři dvě po sobě jdoucí noci; vědci provedli na subjektech polysomnografii, tedy vyšetření, které hodnotí parametry související se spánkem: zaznamenali 883 epizod řeči ve spánku, obsahujících 59 % neverbálních projevů (mumlání, křik, šepot a smích) a 3349 srozumitelných slov. Ukazuje se, že nejvíce mluví během spánku muži.
Jaká jsou možná řešení, jak tomuto jevu předejít?
K večeři si dejte lehké jídlo;
nepoužívejte počítače a/nebo jiná mobilní zařízení, jako jsou chytré telefony a tablety, těsně před spaním;
cvičte fyzickou aktivitu, abyste uvolnili napětí nahromaděné během dne, ale bez přehánění: cvičení s vysokou intenzitou rozproudí dávky adrenalinu a neprospívá fázi usínání.